Ing. Branislav Čuri je realitný maklér v Košiciach, ktorý svoju prácu doslova miluje. Redakcia KOSICEGO.sk je hrdá na to, že sa nám podarilo dohodnúť s Braňom pravidelný prísun praktických a zaujimavých informácii o bývaní v našom meste z pohľadu predaja alebo kúpy nehnuteľností. Nech sa páči, prečítajte si náš prvý rozhovor, v ktorom nám Braňo prezradil viac o svojej práci, lepšie povedané poslaní.
Realitný maklér - kde sa to u Vás celé začalo?
Stále som bol obchodník a bavil ma predaj, ale nikdy som nevedel nájsť ten správny produkt, ktorý by som predával, ktorý by ma bavil a ktorý by som miloval. V tom čase som začal pozerať reality show „Hľadá sa dom pre milionárov“ a veľmi sa mi páčilo ako tam makléri predávali nehnuteľnosti, ako jednali s klientmi, ako si budovali marketing, aký životný štýl žili a po roku pozerania mi to doplo, že nehnuteľnosti sú ten správny produkt a realitný maklér je práca, ktorú chcem robiť. Tak som sa do toho pustil naplno a po čase som zistil, že byť realitným maklérom nie je práca, ale životný štýl, ktorý žijete 24 hodín denne 7 dní v týždni a bol to ten najlepší profesijný výber, aký som kedy spravil. Aspoň u mňa je to tak. Dodal Braňo s úsmevom :).
Ako vnímate nehnuteľnosti v Košiciach voči ich cene?
Myslím si, že ceny nehnuteľností v Košiciach sú presne tam kde majú byť. Aj keď si myslím, že veľa ľudí si pri týchto slovách povie, že ceny sú prehnané a nehnuteľnosti predražené, ale ich cenu si tvorí sám trh, t.z. všetci kupujúci a predávajúci, ktorí spravia rozhodnutie niečo kúpiť alebo predať. Je to zákon ponuky a dopytu, nič viac nič menej, taká je proste teraz reálna hodnota nehnuteľností a myslím si, že okrem nejakých kosínusových cyklov to pôjde len a len hore, sme ešte len na začiatku dlhého rastúceho cyklu.
Ceny nehnuteľností v Košiciach, počas pandémie COVID-19 - čo sa s nimi udialo?
Ceny počas pandémie raketovo rástli. Od začiatku pandémie doteraz narástli až okolo 15-20%. Je to spôsobené viacerými faktormi:
1. Pandémia spôsobila vysokú infláciu, pretože ekonomické problémy sa začali riešiť ešte väčším pumpovaním peňazí do ekonomiky čo ma logicky za následok znižovanie hodnoty peňazí, preto si ľudia povedali, že radšej investujú do nehnuteľností ako budú držať peniaze. Preto sme zaznamenali, že sa začali kupovať nehnuteľností, ktoré boli aj „ležiaky“ (nehnuteľnosti, ktoré sa z rôznych dôvodov dlho nevedia predať).
2. Nízke úroky na hypotékach, hypotéky sú veľmi dostupné a cenovo výhodné, úrok hlboko pod 1%, ktorý je teraz bežný umožňuje nízke splátky, ktoré si vie dovoliť mnoho ľudí.
3. Veľmi nízka ponuka bytov a domov spôsobená nedostatočnou výstavbou nových developérskych projektov, ktorá je zase spôsobená málo flexibilným územným plánom mesta, ktorý momentálne zaostáva sa rýchlosťou a dynamikou, akou sa Košice demograficky a ekonomicky vyvíjajú.
Sú nejaké opakujúce sa chyby predávajúcich alebo kupujúcich, na ktoré často upozorňujete?
Čo sa týka predávajúcich tak najväčšou chybou je, že si nehnuteľnosť predávajú sami bez špičkového a skúseného makléra. Možno si niekto povie, že to hovorím len preto, aby sa ľudia pri predaji obracali na realitných maklérov, ale zámerne som použil slovo špičkového, pretože ten dokáže predať vo väčšine prípadov nehnuteľnosť aj o 7 a viac percent drahšie ako keď si ľudia predávajú nehnuteľnosť sami. Je to spôsobené tým, že dokáže predávanú nehnuteľnosť spraviť žiadanejšou (či už dizajnom, marketingom atď.) a preto ma o ňu záujem viacej ľudí a čím je o niečo väčší záujem tým je cena vyššia. Nehovoriac aj o právnom servise, kt. maklér zabezpečí a minimalizuje akékoľvek riziko. Naopak, ak si predávajúci vyberie podpriemerného makléra, tak to si potom môže skutočne predať sám, pretože podpriemerný maklér mu neprinesie žiadnu pridanú hodnotu.
Na strane kupujúcich môže byť tiež chybou, že sa neobrátia na realitného makléra, pretože možno 10-15% nehnuteľností sa predá bez toho, aby sa objavili na internete a bežný kupujúci sa o nich nikdy nedozvie. Potom sú to bežné chyby, že niektorí ľudia nevedia posúdiť technický a právny stav, susedov, môže zlyhať financovanie nehnuteľnosti a podobné veci.
Akú najprekvapivejšiu otázku Vám klient napr. pri obhliadke položil?
Raz pri podpise kúpnej zmluvy sa predávajúci opýtal, či nechce kupujúci kúpiť byt aj s ťarchou v podobe jeho manželky. Bolo to v tej chvíli celkom vtipné, dodal Braňo s úsmevom.
Na čo si dávať pozor pri kúpe bytu podľa projektu novostavby, ktorá zatiaľ nie je postavená?
Treba si určite preveriť developera, či už niečo v minulosti postavil, aké má jeho firma finančné ukazovatele (sú to verejne dostupné informácie), či už bolo vydané alebo v akej fáze sa nachádza stavebné povolenie, kto bude generálny stavebník, aké budú použité stavebné materiály a pod. Určite treba dať skontrolovať niekomu, kto sa vyzná aj zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách, či tam nehrozí pre kupujúceho nejaké riziko.
Galéria k článku
Zdroj: Redakcia KOSICEGO.sk