Tomáš Slovinský je Košičan, ktorého fotografie zažiarili už aj v NASA. Je dôkazom toho, že ísť si za svojím snom sa môže rozvinúť do skutočne jedinečného príbehu. Pôsobí dnes ako astrofotograf, popularizátor astronómie, prevádzkovaľ prenosného planetária aj lektor. Bol ocenený NASA Astronomy Picture Of the Day (TOP fotografia dňa), Earth Science Picture Of the Day a publikoval v BBC Sky At Night magazine, či TWAN – The World At Night a IMO – International Meteor Organization. Prečítajte si krátky rozhovor, ktorý sa redakcii kosicego.sk podarilo s Tomášom urobiť.
Aký moment v Tebe túto záľubu a neskôr aj profesiu naštartoval?
V detstve ma nočná obloha a vesmírne „tajomstvá“ nesmierne fascinovali. No moju profesiu naštartovalo až veľmi náhodné stretnutie s mojou kolegyňou Viki, ktorá sa astronómii venuje už niekoľko rokov. A aj keby to človek prvoplánovo nečakal, nestretli sme sa na akejsi odbornej prednáške, ale paradoxne na psom výcviku.
Neskôr sme sa dali do reči a spoločne založili projekt Prenosného planetária Astro Show, s ktorým popularizujeme astronómiu na slovenských školách už piaty rok. Moment, ktorý však naštartoval záujem o astrofotografiu si pamätám ešte presnejšie. Keďže ma fotografia vždy zaujímala, jedného dňa som sa rozhodol namieriť fotoaparát celkom neštandardne – k nočnej oblohe. Nesmierne ma fascinovalo to, koľko objektov fotoaparát zachytil v porovnaní s ľudským okom. To ma priviedlo do sveta astrofotografie :).
Bol pre Teba vesmír veľkým lákadlom aj v detstve?
Rozhodne. Nostalgicky si často spomínam na chvíle, kedy som v kruhu rodiny trávil augustové noci počítaním Perzeidov, sedením pri ohni, či rybárčením. Myslím, že to vo mne zanechalo stopu príjemného zážitku, ktorý ma doteraz vedie na rôzne miesta a umožní mi užiť si množstvo krásnych a nezabudnuteľných okamihov.
Aké najväčšie úspechy dosiahli Tvoje snímky?
Za najväčšie úspechy sa neradia len ocenenia, no i reakcie ľudí a podobne. Celkovo pokladám za akýsi úspech, alebo minimálne krásny príbeh to, že som sa v decembri roku 2019 vydal do Skanzenu oravskej dediny v Zuberci, kde som zhotovil sériu nočných fotografií. Po roku mi prišiel e-mail od žijúcich potomkov, ktorí vyrastali v dobovej drevenici na fotografii. Boli tak šťastní, že túto fotografiu našli, že si objednali hneď niekoľko jej výtlačkov na plátne a potešili tak celú rodinu.
Práve tá fotografia, kde sa nachádzal aj ich rodný dom získala ocenie Astronomický snímok dňa NASA na Štedrý deň roku 2019. To bolo moje prvé vážnejšie ocenenie, ktoré vo mne ešte viac prebudilo motiváciu k tejto práci. Odvtedy sa moja tvorba celkovo ocitla v NASA ako Astronomický snímok dňa APOD 5 krát, 3 krát ako Geovedecký snímok dňa, no publikovaná bola aj v magazíne BBC Sky At Night, magazíne Tähdet ja avaruus, prestížnej astrofotografickej galérii TWAN, či dokonca v obežníku International Meteor Organisation, ako hlavná fotografia Perzeidov v roku 2020. Moje články a fotografie však nájdete aj v slovenskom magazíne Quark.
Ocenená fotografia dňa NASA na Štedrý deň v roku 2019 – Skanzen v Zuberci – Tomáš Slovinský
Ktorá snímka vznikala najobtiažnejšie?
Bola to snímka „Premeny kométy Neowise“, ktorú som zhotovil s českým astrofotografom a cestovateľom Petrom Horálkom. Vznikala po dobu jedného mesiaca, kedy sme zbierali fotografické záznamy kométy z rôznych miest na Slovensku, v Česku a dokonca na Kréte. Následne nám spracovanie a získanie podkladovej snímky zabralo ďalší mesiac práce. Práve táto snímka bola ocenená Geovedeckou snímkou dňa.
Svetelný smog je veľká téma. Ako by si túto problematiku vysvetlil bežnému človeku?
Toto je kapitola na ďalší samostatný rozhovor. Svetelné znečistenie je neželaným fenoménom 21. storočia. Spôsobuje ho rozptyl svetla produkovaného činnosťou človeka v čiastočkách zemskej atmosféri. V praxi to znamená, že silné zdroje miest nesmierne ovplyvňujú pohľad na nočnú oblohu. Všetko to, čo sa na nej nachádza je prežiarené svetlom, teda slabšie objekty vôbec nevidíme. Nestačí – ako si ľudia často tendenčne myslia – výjsť zopár kilometrov za mesto. Hoci na Slovensku máme miesta, kde je nočná obloha pekná, miesto, kde je prirodzená a nepoškvrnená tu zďaleka nenájdeme. Za takýmto miestom by sme museli vycestovať tisícky kilometrov ďaleko – do Južnej Ameriky, Afriky, či Austrálie. To už je fakt, kde sa väčšina ľudí pozastaví. Svetelné znečistenie však neovplyvňuje len astronómov, či fotografov. Jeho neželené účinky sa prejavujú aj na zdraví ľudí a ich kvalite spánku.
Svetelné znečistenie ovplyvňuje rastliny, ktoré sú v blízkosti zdrojov svetla. Vtáky narážajú do osvetlených budov, korytnačky sa po vyliahnutí tiahnu na súš za svetlom, nie do mora. Hynú. Evolúcia je proces, ktorý sa pretvára po dobu niekoľkých generácii, no elektrický zdroj svetla, ktorý všetkým škodí je tu len niečo cez 150 rokov. Organizmy, rastliny a živočíchy všeobecne nemajú šancu prispôsobiť sa obrovským zmenám v ich živote za tak krátky čas.
Celkovo svetelné znečistenie nadobúda enormný rozmer a problém eskaluje podobne, ako klimatická kríza. A často krát, ako pri spomínanej klimatickej zmene sa problém buď nerieši, alebo pokiaľ nevidíme priamy krátkodobý a obrovský následok, ktorý by tento neželaný fenomén spôsoboval, nepociťujeme potrebu riešiť to. Netrápi nás to, či planétu ďalším generáciam odovzdáme v rovnakom stave, ako sme ju prebrali od našich predkov. Nezaujíma nás to, či sa ľudia po nás budú môcť kochať našim prírodným dedičstvom predávaným tisícky generácii, či zdravým prostredím.
Aké máš plány do budúcnosti?
Prezrádzať plány do budúcnosti sa mi v pandemickej dobe veľmi neosvedčilo. Keď budem niekam cestovať, neuverím tomu že sa tam dostanem, kým nevrkočím na územie danej krajiny. Aj to nie je isté, či sa expedícia podarí. Pravidlá sa razantne menia a momentálne mi značne komplikujú pracovný život. Práve pracujem na expedícii, ktorá sa už istý čas kvôli opatreniam prekladá a všetko je neisté. Ak sa to však nakoniec podarí, určite sa o tom dozviete na mojich sociálnych médiach, verím že to bude skvelé. Okrem toho plánujem v budúcnosti sériu prednášok, workshopov na Slovensku, ale aj v zahraničí v spolupráci s Petrom Horálkom, o ktorom som sa už zmienil vyššie. Všetko je momentálne ťažké a neisté. Človek ako ja, ktorý online priestor veľmi neobľubuje, to nemá veru ľahké.“ Dodal Tomáš s úsmevom.
Sledujte Tomáša Slovinského aj na jeho webe a sociálnych sieťach Instagram a Facebook.
Galéria k článku
Zdroj: Redakcia KOSICEGO.sk
Jeden komentár
Perfektný rozhovor, Tomáš – klobúk dole! Viac takýchto ľudí v Košiciach a nielen tu.