Malá farma robí veľké veci. Osud zvierat je častokrát v rukách nás, ľudí. O to viac, ak ide o domácich miláčikov alebo farmárskej zvieratá. Ako si pomôže psík, ktorý zostal priviazaný reťazou niekde o strom? Kto dá najesť opustenému tuláčikovi, ktorý sa túla bezcieľne popri ceste? Zvieratá si zaslúžia našu pozornosť. A o to viac, ak aj malá pomoc od nás, je pre ne záchranou života alebo úplná zmena k lepšiemu. V redakcii KOSICEGO.sk sme mali česť pozhovárať sa so zakladateľmi Malej farmy – Košice. Ich bežný deň by nezvládol dnes hocikto. Každodenná obetavosť a nekonečna láska k všetkému živému. Nech je piatok, víkend, zima alebo horúco. Prečítajte si nasledujúce riadky a dajte tip Vašim známym. Ak zvažujete kúpu domáceho miláčika, premyslite si, či adopcia z útulku nebude lepšia voľba. Výhod to má hneď niekoľko. Ale viac už v samotnom rozhovore.
Čo bol ten impulz riadiť Malú farmu v Košiciach ako útulok pre rôzne zvieratká. Zaspomínate si na svoje začiatky?
Chceli sme pomôcť všetkým zvieratám, pre ktoré sme vybudovali útočisko. Bez rozdielu na druh. Bežne sa stáva, že sa nájde opustený zajac, hlodavce pri kontajneri, alebo sliepka v meste Košice. Útulky sú väčšinou budované pre psíkov. Na Slovensku nie je bežné ani zachraňovať mačičky. Robia to väčšinou zanietení dobrovoľníci. Pomoc a dobrý život si zaslúži každý živý tvor, preto sme to chceli robiť inak.
Útulky sú často finančne podhodnotené. Ako vnímate trend pomoci verejnosti. Zlepšuje sa to?
Malá farma od svojho úplného začiatku funguje len vďaka pomoci – finančnej aj materiálnej – od darcov. Drvivú väčšinu tvoria bežní ľudia, samozrejme aj firmy, podnikatelia, či mesto Košice. Každodenné výdavky sú však v najväčšej miere hradené z čiastkových príspevkov bežných ľudí. Niekedy nás dojmu komentáre pri „menších“ sumách do 3€, že viac daná osoba nemá. Pre nás sú tieto dary „najväčšie“, pretože pravidelný aj keď malý príspevok sa vyzbiera do takých čiastok, že vieme prežiť z mesiaca na mesiac.
Pomocnú ruku podala aj spoločnosť GlobalLogic Slovakia. Ďakujeme. Zdroj: Malá farma
Aké rôzne zvieratká ste za svoje pôsobenie prichýlili? Vieme, že to neboli iba psíky, či mačiatka.
Už z názvu azylu vyplýva, že u nás našli útočisko nielen spoločenské, ale aj hospodárske zvieratká. Momentálne na farme okrem psíkov a mačičiek prebývajú kozy, ovce, králiky, škrečky hydina, či korytnačka.
Poťahujte doľava - doprava a pozrite sa na výsledok práce Malej farmy
Zvieratko z útulku namiesto kúpy od chovateľov je víťazstvom pre všetky strany. Deje sa to čoraz častejšie, alebo ani nie?
S touto otázkou sa stretávame každý deň. Ak by sme mali a mohli prijať každé zvieratko, ktoré u nás niekto chce umiestniť, mali by sme v roku 2020 príjem priemerne 2 zvieratká na každý deň. Žiaľ, odpoveď na túto otázku je momentálne a väčšinou – nie. Ak sa nejaké miesto uvoľní, máme na „čakačke“ psíkov/mačičky, ktoré čakajú na pomoc a záchranu. Takže naše obľúbené motto znie – adoptuj, pomôžeš dvom stranám. Jednak dáte milujúci domov zvieratku a na druhej strane, uvoľníte miesto pre iné zvieratko v núdzi.
Ako vyzerá bežný deň na Malej farme v Košiciach?
Deň začína zbežnou kontrolou všetkých farmárskych zverencov a najmä pacientov. Či sú ich stavy stabilizované a nie je potrebná urgentná veterinárna starostlivosť. Ak je nejaké zvieratko v ohrození, sadá sa do auta a ide sa s plánovanými a niekedy aj neplánovanými pacientami na kliniku. Postaráme sa o hospodárske zvieratá – kozy a ovce sa púšťajú pásť a nakŕmia sa ostatné zvieratká, ktoré sa nevenčia a ostávajú vo voliérach. Čo sa týka psíkov – starostlivosť o nich zaberá väčšinu dňa. Najskôr sa staráme o psíkov, ktorí berú lieky, alebo si vyžadujú inú formu vyšetrenia a sú v karanténe. Následne sa zaradom venčia všetci ostatní psíkovia z kotercov. Koterce sa vyčistia, vymenia podstieľky, psíkovia dostanú čerstvú vodu a kvalitné krmivo, za ktoré vďačíme taktiež našim podporovateľom.
Azyl je denno-denne potrebné udržiavať a mnoho vecí aj opravovať. Aj na tieto aktivity často hľadáme pomoc a dobrovoľníkov, keďže ani my nie sme odborníci na všetko a nie stále to kapacitne zvládame. Samozrejme je stále potrebná pomoc s venčením, keďže psíkovi sa dobrovoľníci vedia individuálnejšie venovať a najmä sa my môžeme venovať ostatným činnostiam.
Práca však zahŕňa aj komunikáciu na sociálnych sieťach, telefonáty, správy, šoférovanie, propagovanie psíkov, komunikácia s rodinami, čo sú často doháňané aktivity po klasickej pracovnej dobe a bežný „pracovný“ deň vedúcej niekedy trvá od 7:00 do 23:00, či je sviatok, či je piatok.
Prezraďte nám niektorý z príbehov zvieratka, ktorý sa skončil šťastne.
Príbehov by boli naozaj stovky. Pre nás je najväčším zadosťučinením, keď si zvieratko nájde milujúci domov a tam sa začne jeho príbeh so šťastným koncom nanovo písať. Avšak špeciálne nás potešila nedávna príhoda, keď sme prijali túlajúceho sa psíka. Čakali ho všetky úkony ako ostatných zverencov a bol by ponúknutý na adopciu, tu však silou sociálnych sietí si ho našli pôvodní majitelia – po 11 mesiacoch, keď bol stratený. Našli ho práve vďaka nášmu Facebooku. Už ani nedúfali, že po takej dobe žije. Bol to mix bíglika menom Andy. To je naozaj šťastie, keď sa psík môže vrátiť do milujúcej rodiny.
Akými spôsobmi môžeme Malej farme v Košiciach pomôcť my ostatní?
Pomoc vieme jednoducho rozdeliť na 3 veľké skupiny. Čo nás poháňa sú financie. Mesačné náklady na chod azylu sa šplhajú v priemere do výšky 7 000€. Najväčšie výdaje sú na veterinárne ošetrenia, nájom, energie, výplaty zamestnancov, benzín. Čo potrebujú zvieratká – materiálna pomoc. Všetky zvieratká potrebujú každý deň kvalitné krmivo, pravidelne zverejňujeme, čo momentálne najviac v sklade chýba a spolupracujúce e-shopy majú pre farmu na mieru šité zoznamy potrieb na svojich stránkach.
Veľkou pomocou pre nás a najmä zvieratká sú podstielky: textílie (deky, plachty, uteráky, staré oblečenie, neperové vankúše, paplóny, epedy), drevitá vlna, či hobliny a slama. Dobrovoľníci – ochotní ľudia, ktorí pomôžu priložením ruky. Či je to dobrovoľník na venčenie, stavebné úpravy, prevozy, alebo zháňanie sponzorov – každá pomoc je vítaná.
Ako pomôcť Malej farme v Košiciach?
Každý môže pomôcť:
Malá farma Košice – Spôsoby pomoci
Facebook: Malá farma – Košice
Transparentné účty:
SLSP: SK8409000000005064142190
FIO: SK8983300000002201868518
FIO CZ: 2201868518/2010
Pomôcť môžete aj zdieľaním tohto článku svojim známym. Nikdy neviete, kto sa rozhodne pomôcť. Aj malé sumy sú v súčte veľmi prospešné. Ďakujeme!
Galéria k článku
Zdroj: Malá farma pre KOSICEGO.sk